Poninná výbava auta v roce 2018

 

od 1. 1. 2018 je stejná jako v minulém roce. Příjemným faktem zůstává, že změny, které nedávná novela nařizuje, jsou spíše změny k lepšímu než k horšímu, jak bývá obvyklejší.

Povinná výbava se zjednodušila a odpovídá moderním trendům. Změnil se například obsah lékárničky, ale co je podstatnější – přibyla povinnost reflexní vesty, ale naopak již není nezbytné, aby součástí povinné výbavy byla náhradní pneumatika. Místo toto stačí speciální sada na opravu kol, umožňující defekt provizorně opravit tak, aby bylo možné s autem dojet do servisu.

Změny z novely se týkají nejen automobilů, ale také motocyklů. Majitelé nyní nemusí mít ve výbavě náhradní žárovku a nástroje k výměně. Nadále zůstává povinná náhradní pojistka.

Povinná výbava musí odpovídat předpisům. Nejde jen o to, aby byla kompletní – důležité jsou také drobnosti. Nejvíce problémů pak tradičně dělá lékárnička. Dokonce i jen fakt, že je její obsah prošlý, vám může vynést pokutu. Je proto ideální nechat si lékárničku sestavit v lékárně místo kupování hotové lékárničky, která by nemusela odpovídat předpisům. Za porušení zákona o povinné výbavě je pokuta ve výši až 2000,- Kč. Jedinou útěchou sankciovaného majitele vozidla pak bude, že nepřijde o velmi cenné body.

Leave a Reply