BMW oficiálně zakládá značku „i“

 

V  roce 2013 přivede na svět dva ekologické modely – i3 do města a i8 na sportování.

BMW na tiskové konferenci v Mnichově oficiálně oznámilo založení značky „i“, s jejímž logem se budou prodávat „ekologické“ plně elektrické nebo hybridní modely. První auta s logem i uvidíme již v roce 2013 a bude se jednat o vozy i3 a i8. Podle prvních imformací má jít o městké supermini a experimentální supersport.

Na rozdíl od současných modelů BMW, které jsou složitě přestavovány na hybridní či plně elektrický systém, jsou modely značky i již od základů vyvíjeny jako elektromobily a hybridy. To zjednoduší vývoj, sníží náklady a samozřejmě i cenu. Auto tak bude fungovat efektivně, prodlouží se dojezd a lépe bude zapadat do prostředí, pro které bylo navrženo.

Nová auta s logem i prý přinesou zcela převratnou konstrukci, která umožní snížit hmotnost. Vypadá to, že se akumulátory stanou častěčně nosným prvkem, podobně jako u motocyklů, kde je k podobné funkci hojně využíván blog motoru, čímž se zvyšuje pevnost a snižuje hmotnost stroje. Architektura se jmenuje LifeDrive a skládá se z hliníkového a karbonového rámu. Zatímco hliníkový rám nese pohonné ústrojí, z karbonu je vyroben kokpit.

Má to svou logiku – hliník je možné dobře tvarovat a při nárazu se deformuje (pohlcuje energii nárazu). Karbon je naproti tomu stabilní a nezmáčkne se, takže prostor pro posádku zůstane zachován. Na vývoji kompozitu se podílí společnost SGL, se kterou BMW uzavřelo partnerskou dohodu. Model i3, který se představí jako první, je slibované městské supermini. Dostane elektromotor o výkonu až 170 koní a dojezdu kolem 160 km. Plánuje se i verze se spalovacím motorem, která prodlouží dojezd. Model i3 je určen hlavně do velkých měst.

Leave a Reply