Elektrická labutí píseň Aston Martin Cygnet EV

 

 

 

foto: astonmartin.com

 

Zdá se, že britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin zaznamenal vzrůstající trend ochrany životního prostředí a chystá první elektromobil ve své téměř stoleté historii. Agent jejího veličenstva James Bond by se tak v příštích filmových dobrodružstvích mohl prohánět v elektrickém voze Aston Martin Cygnet.

Automobil Aston Martin Cygnet, který půjde v limitované edici do prodeje už letos, je v podstatě zdařilou verzí Toyoty iQ. Elektromobil Cygnet EV bude oproti klasice vybaven elektrickým motorem s výkonem 47 kW, poháněným elektrickou energií z 11kW/h lithium-iontové baterie.

 

  • Student navrhnul Aston Martin Volare na palivové články
  • Aston Martin – elektromobily jsou špatná cesta, vodík ta správná!
  • Rolls-Royce představí první luxusní elektromobil

 

S maximální rychlostí 125 km/h sice nebude patřit mezi nejrychlejší vozy této značky, ale to se také od elektromobilu ani neočekává. Zrychlení z nuly na 100 km/h by měl Cygnet EV zvládnout za 14 vteřin.

Řidič malého elektromobilu ujede vzdálenost asi 105 km, než dojde k vybití baterií. Kompletní nabití akumulátoru pak zabere zhruba 4 hodiny, avšak v případě potřeby je možné prostřednictvím rychlonabíječky baterie z 80% dobít za asi 15 minut.

Soudě podle ceny tradiční verze vozu Aston Martin Cygnet (ta se má přehoupnout přes 900 000 kč) se dá očekávat, že se Cygnet EV patrně nestane masově rozšířeným elektromobilem, jak tomu ostatně u vozů značky Aston Martin ani nebývá zvykem. Za to se však movití zájemci mohou těšit na velmi luxusní materiály a ojedinělou úroveň zpracování každého detailu miniautomobilu.

Podle neoficiálních zdrojů by se nový Aston Martin Cygnet EV mohl na silnicích objevit někdy v roce 2013. Zájemci o elektrickou verzi Toyoty iQ by se měli dočkat ještě o rok dříve.

 

Leave a Reply