Mitsubishi Lancer 2.OT Ralliart

 

 

 

 

 

Toužíte po sportovním svezení, avšak kultovní Mitsubishi Lancer Evolution je pro vás příliš ultimativní? Nevadí. Nový Lancer Sportback Ralliart je alternativou mezi standardním modelem a touto ikonou motoristického sportu. Navíc je praktický.

Mitsubishi Lancer Ralliart je spojovacím článkem mezi standardními verzemi modelu Lancer a ikonou Lancer Evolution. Jeho posláním je přenést sportovní geny a tradici závodních vozů této značky širšímu publiku. Má k tomu je celohliníkový přeplňovaný čtyřválec 1998 cm3, který disponuje výkonem 177 kW (240 k) a momentem 343 N.m. Jde o stejný agregát, jaký pohání verzi Evolution, zásadní rozdíl je v turbodmychadle, které je vybaveno standardně jednokomorovým vstupem výfukových plynů na rozdíl od Evolutionu, který má dva. Podle tabulkových údajů by Lancer Ralliart měl mít jen málo konkurentů. Praxe je však malinko jiná. Lancer Sportback totiž vůbec nepůsobí, že mu pod kapotou pracuje zmíněných 240 koní, ať se pohybujete v kterémkoli poli otáčkoměru, pouze těsně pod omezovačem ze sebe vydá to nejlepší. Výkonová křivka je hodně plochá bez výrazného vrcholu, který by vás zarazil do sedadel. Výkonu ale odpovídá spotřeba paliva, pohybující se kolem dvanácti litrů benzinu na stovku kilometrů. Sílu motoru na všechna kola přenáší šestistupňová dvouspojková automatizovaná převodovka TC SST.

Její největší předností je minimální časová prodleva a ztráta výkonu mezi změnami rychlostních stupňů. Navíc můžete řadit manuálně páčkami z hořčíkové slitiny pod volantem, anebo pákou na středovém tunelu. Při sportovnější jízdě je řazení páčkami určitě výhodnější a příjemnější. Ale nemůžeme se zbavit dojmu, že v případě manuálního ústrojí by byl řidič s vozidlem více spjatý. Při hodnocení jízdních vlastností musíme chtě nechtě Sportback Ralliart porovnávat s Lancerem Evolution, protože jejich pohonná ústrojí jsou hodně podobná. Ralliart disponuje pohonem všech kol s aktivním středovým a zadním mechanickým samosvorným diferenciálem. A právě Evo má aktivní také rozdělování točivého momentu mezi koly zadní nápravy (AYC). Ve výsledku to znamená, že Ralliart o něco hůře drží stopu a je více nedotáčivý, což lze při rozdělení jeho hmotnosti 59 % na přední a 41 % na zadní nápravu očekávat. Ale pozor! Hovoříme však o srovnání s verzí Evolution. Proti Sportbacku s pohonem přední nápravy je chování verze Ralliart jistější a vyváženější, pochválit musíme také strmější a přesnější řízení. Běžný řidič se s ním navíc sžije mnohem snáze než s extrémním Evem, což považujeme za další přednost. Brzdy by však mohly mít rychlejší a ostřejší nástup.

Sportback Ralliart sice nedosahuje výkonů Lanceru Evolution, ale vzhledem s ním může směle soupeřit. Nechybí mu totiž agresivní styl s mohutnou maskou chladiče, prahovými spoilery, rozměrným křídlem na odtokové hraně střechy, osmnáctipalcovými koly s grafitovým lakem nebo hliníkovou kapotou s nasávacími a ventilačními otvory. Totéž můžeme říci o provedení a vybavení interiéru, zahrnujícím sportovní dobře tvarovaná sedadla, sportovní multifunkční volant nebo sedm airbagů včetně toho kolenního. Proti běžnému Lanceru je Sportback mnohem praktičtější, i když základní objem zavazadlového prostoru 288 l je na 4585 mm dlouhý hatchback přece jen skromný.

Mitsubishi Sportback Ralliart, který se v době testu prodával za 839 900 Kč, je rozhodně zábavný automobil, který běžnému řidiči nabídne nepopsatelné zážitky z jízdy. Připadal nám však až moc umírněný, i když dravým výrazem naznačuje něco úplně jiného. Na druhou stranu poskytne dostatek komfortu (navzdory tomu, že jeho volant neseřídíte podélně), místa posádce, bohatou výbavu nebo praktické vlastnosti.

Leave a Reply