Řidiči 0,3 promile alkoholu

 

Do 0,3 promile alkoholu v krvi vám body neodeberou, rozhodli poslanci.

Bodové tresty řidičů za malé překročení rychlosti i za malé množství alkoholu budou během léta zrušeny, pokuty za to ale zůstanou.

Alkohol za volantem? Pokuta do dvaceti tisíc.

Zimní pneumatiky budou v podstatě povinné od listopadu do března.

Schválila to v úterý sněmovna v rámci novely silničního zákona. Normu nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus.

Hlavním cílem novely je zjednodušení bodového systému trestání řidičů redukcí bodovaných přestupků z současných 44 na 27. Zrušeny budou jednobodové tresty, přísnější postih bude hrozit naopak za přestupky proti životu a zdraví, například za nepřipoutání se bezpečnostními pásy a za ohrožování dalších účastníků silničního provozu.

Sněmovna na návrh Senátu zrušila tříbodový trest za alkohol do 0,3 promile, za vyšší množství bude hrozit sedmibodový trest. Podle expertů ministerstva zdravotnictví není možné prokázat, že alkohol do hranice 0,24 promile, který odpovídá konzumaci zhruba jednoho půllitru desetistupňového piva, ovlivňuje řidičovo chování za volantem.´

Za řízení vozidla nebo jízdu na zvířeti pod vlivem alkoholu nebo drogy nicméně bude moci být podle senátní úpravy sněmovní verze novely uložena pokuta od 2500 do 20 tisíc korun.

Přidělení bodů nebude podle novely nově hrozit ani za překročení povolené rychlosti v obci nejvýše o pět kilometrů v hodině. mimo obec o deset kilometrů za hodinu. Řidič by i za to ale mohl dostat pokutu od 1500 do 2500 korun. Za vyšší překročení rychlosti by dál byly udělovány dva, tři nebo až pět bodů a vyšší pokuta podle toho, jak rychle řidič jel.

Dva roky připravovaná nová pravidla by měla začít platit od letošního 1. srpna, pokud završení schvalovacího procesu nezbrzdí prezident.

Leave a Reply