Vyrobte si svoje auto

 

Americká firma Local Motors své know-how staví na malých lokálních továrnách, kde si zákazník své auto poskládá sám. Že to zní příliš naivně?

Jon Hirschtick jakožto duchovní otec SolidWorksu už pár let po celém světě vyhledává ty nejzajímavější zákaznické projekty, aby je zviditelnil v hlavním programu konference SolidWorks World.

Ani letos tomu nebylo jinak – jedním z těch, kdo měli tu čest zažít si patnáct minut slávy a blýsknout se svým unikátním nápadem, byl i Mike Pisani z vedení firmy Local Motors. Myšlenka, na které staví svůj byznys, je obdivuhodná – budují totiž otevřenou komunitu, jejíž členové bez nároku na honorář vyvíjejí auta svých snů.

Jon Hirschtick žasne nad možnostmi Local Factory, kterou na konferenci SolidWorks World 2011 představil její hlavní konstruktér Mike Pisani

Šanci stát se členem týmu Local Motors má opravdu každý. Stačí se zaregistrovat na webu www.local-motors.com a vrhnout se do práce. Jakým způsobem, to je jen na vás a vaší specializaci. Můžete navrhnout svůj vlastní koncept a postoupit jej do designérské soutěže o nejlepší návrh, který může dospět až do fáze realizace. Vaše práce bude podrobena připomínkám dalších uživatelů, s jejichž pomocí ji můžete dále zdokonalovat.

Za zdůraznění stojí způsob ošetření autorských práv – všechny návrhy, ať už skici nebo CAD data, které portálu poskytnete, budou ošetřeny licencí „Creative Commons“, dosud běžně aplikovanou především u softwaru. Ta zachovává vaše autorství, ale umožňuje přitom, aby vaši práci dále rozvíjeli a upravovali jiní autoři.

Všechna konstrukční data, která nahrajete na web Local Motors, dáváte k dispozici ostatním uživatelům  pro jejich vlastní práci a další rozvoj a stejně tak získáváte data jejich.

Návrhy, jež v uživatelských hlasováních zaznamenají nejlepší výsledky, postoupí do předvýrobní fáze. Během ní jsou již ve spolupráci s Local Motors definovány přesné parametry vozidla a vyhledávány vhodné součástky. Některé díly lze koupit z výbavy již existujících komerčních modelů, jiné, jako třeba šasi, bude zřejmě nutné vyrobit zcela od základu.

Jakmile je návrh vozu a jeho definice kompletní, můžete si u Local Motors objednat jeho výrobu. Je přímo vyžadováno, abyste se na výrobě sami podíleli a pomohli auto sestavit přesně podle vašich představ. Celý proces zabere šest dnů rozdělených na dva prodloužené víkendy.

Jedním z prvních vozů, který se blíží do konečné fáze realizace, je Rally Fighter, jehož prototyp byl k vidění na doprovodné výstavě.

Vše, co je popsáno na předchozích řádcích, funguje už nyní. Plány lidí z Local Factory jdou ale ještě dál. Do budoucna by chtěli svůj podnik rozvinout do většího množství malých lokálních továren na automobily, z nichž každá bude zajišťovat asistovanou výrobu uživatelských modelů.

Od každého  kusu má být vyrobeno maximálně dva tisíce číslovaných exemplářů, přičemž každý má být jedinečný už jen proto, že bude odpovídat představám svého stavitele.

Web www.local-motors.com láká automobilové nadšence z celého světa do komunity, která to myslí s tvorbou originálních aut opravdu vážně.

Nosná idea koketuje s rozvojem lokálních pracovních příležitostí, poskytování služeb na míru zákazníkovi, nízké energetické náročnosti a malé odpadovosti ve srovnání s provozem běžných automobilek.

Ve světle reality tyto vize zatím vypadají úsměvně. Na druhou stranu se už Local Motors podařilo několik prvních aut vyrobit a další jsou na cestě. Jestli se chcete k tomuto klanu automobilových nadšenců přidat a posílit jejich šance na perspektivní budoucnost, můžete tak učinit okamžitě.

Leave a Reply