Zákaz pro neekologické vozy

Ve městech možná budou zóny se zákazem pro neekologické vozy

Ilustrační foto - Druhým dnem pokračovala 27. srpna na Mladoboleslavsku mezinárodní soutěž automobilových a motocyklových veteránů, kterou pořádá mezinárodní organizace historických vozidel FIVA. Na snímku je vůz Chevrolet Corvette z roku 1960.

Praha – Radnice možná získají pravomoc vymezit ve městech a obcích zóny, do nichž nebudou moci vjíždět starší automobily, které nesplňují určité emisní limity. Při vyhlášené smogové situaci by mohli řidiči jezdit zadarmo po zpoplatněných úsecích dálnic, které tvoří obchvaty měst a obcí. Uvádí to novela zákona o ochraně ovzduší, kterou dnes podpořila sněmovna. Míří do výboru pro životní prostředí.

 

 

 

Předloha by měla přispět podle autorů, tří moravskoslezských poslanců, ke zlepšení ovzduší v místech, kde jsou imisní limity překračovány. Moravskoslezký kraj patří v tomto ohledu k nejvíce postiženým v Evropě. Předkladatelé chtěli, aby sněmovna předlohu schválila zrychleně už v prvním čtení. Postup ale vetovaly ČSSD a KSČM. Předlohu je třeba upravit, jak upozornila i vláda, uvedla zpravodajka Kateřina Konečná (KSČM). O cílech novely se ale poslanci vyjadřovali jen kladně. Výbor bude muset předlohu projednat do čtyř dnů. Druhé čtení by se mohlo uskutečnit už příští úterý. Takzvané nízkoemisní zóny by mohly vzniknout rok potom, co radnice nařízení vydá. Úřad stanoví emisní kategorie vozů, které budou moci do zóny jezdit. Zóny by mohly být jen v oblastech se znečištěným ovzduším, které zároveň mohou motoristé objet po silnici stejné nebo vyšší třídy. Mohly by je dále zřizovat radnice lázeňských měst. Majitelé vozidel, na něž se zákaz vztahovat nebude, by si musely koupit a vylepit emisní plakety vydávané ministerstvem životního prostředí. Řidičům, kteří by do zóny vjeli nevyhovujícím vozidlem, by hrozila pokuta za porušení zákazu vjezdu. Výjimku by měly například automobily záchranného systému. Úseky dálnic kolem měst, po kterých by řidiči mohli jezdit v případě smogu zadarmo, by stanovila vyhláška. Vláda bude moci podle novely stanovit nové stropy emisí pro trvalé zdroje znečištění na vymezených územích. Pocítí to podle autorů hlavně jejich provozovatelé, kteří prý budou muset investovat řádově miliony do šetrnějšího provozu. Provoz zdrojů znečištění, u nichž emise není možné regulovat, by mohl být dokonce omezen. Kvůli pravidelnému překračování limitů prašnosti v Moravskoslezském kraji pohrozila začátkem října žalobou Evropská komise. Česko má dva měsíce na to, aby na výhrady Bruselu odpovědělo; hrozí, že skončí před Soudním dvorem EU v Lucemburku. Česko by od žaloby kromě dostatečného vysvětlení vlastních kroků mohla ochránit ještě výjimka EU. O ni mohou země žádat až do června 2011, přičemž ČR o ni s dalšími šesti zeměmi už požádala. Autor: ČTK www.ctk.cz

 

Leave a Reply