Ošetření automobilu

Car Wash, mytí aut, kalendář

 

Jelikož se tuto zimu intenzivně sypalo štěrkem i solí, podvozky a karoserie dostaly pořádně zabrat. Už nyní, když vypadá, že zima ustupuje je tak dobré se objednat na pořádné vyčištění. Všechno to, co se dostalo na silnice totiž působí na vůz jako kyselina. Sůl se stále rozpouští, protože do sebe přijímá vzdušnou vlhkost a naleptává povrchy. Především pak ty, které jsou narušené od odletujících kamínků.
Dole je nejhůř

Co oči nevidí, mělo by bolet srdce. To byste si měli říct, když plánujete mytí auta. Stačí se totiž podívat v autobazaru na vystavené „exponáty“ zespoda a najdete přímo rozkvetlé rezavé zahrady. Takhle může skončit i vaše auto, a to o to dřív, pokud se mu nebudete věnovat.

 

Opravte karoserii
  • Také karoserie dostala zabrat, protože odletující štěrk nechal na přední části a za podběhy malé prohlubně. Schválně zkontrolujte tato místa a přesvědčte se, zda kamínky neprorazily lak až k plechu. Pak by došlo ke korozi. Pokud nějakou uvidíte, doporučujeme použít speciální odstraňovače rzi. Ty zastaví proces oxidace kovu. Také zkontrolujte místa pod těsněním (viz obrázek). Pak použijte opravné tužky na lak, které jsou k dostání v mnoha obchodech. Stačí si jen zjistit barvu, která je vyražená na štítku na karoserii (velmi často na sloupku dveří u spolujezdce).
  • Při větších poškozeních se vyplatí už přemýšlet o speciálních sprejích (pozor – metalízy musí mít základní nástřik a pak bezbarvý lak, jinak bude barva matná!) nebo odborných opravách v lakovnách.

 

Základem tedy je umytí v myčce i s programem „mytí podvozku“. Ten odstraní největší nečistoty, odplaví reagující sůl a zakonzervuje gumové části. Jenže to nemusí stačit.
Doporučujeme tak dát auto na ošetření odborníkům, tedy firmě, která se zabývá ručním mytím vozidel. Ti mohou nejexponovanější místa tlakovým čističem ostříkat a přitom použít speciální prostředky, které vytvoří tenký ochranný film.

 

čištění aut

Ruční mytí je k autu šetrnější
Pokud si nejste ještě jisti, jestli je podvozek dostatečně ochráněný, na trhu jsou spreje na bázi kaučuku, kterými můžete jednotlivá místa sami přestříkat a vytvořit tak nejlepší ochranu, která bude sloužit i příští zimu.

Motor nechte vyčistit odborníky

I motor potřebuje vyčistit, a to možná ještě víc než podvozek. Jsou zde totiž pryžové a textilní hadice, na kterých se sůl pořádně vyřádí. Hadice pak kornatí a moc dlouho nevydrží. Existují tak i přípravky na čištění motorů, ale je lepší tuto velmi špinavou práci nechat odborníkům, kteří navíc odpadní olejnatou odpadovou vodu lapají a čistí.

 

čištění aut

Pokud nemáte pod motorem plech, pak agregát vypadá asi takhle a potřebuje vyčistit.
Potáhněte fólií
  • Lak karoserie potřebuje také pořádně vypucovat. Myčky aut sice udělají svou práci dobře, ale jen na povrchu. Je třeba také vyčistit spáry mezi dveřmi, těsnění dveří a zavazadelníku.
  • Při mytí použijte vosky. Ty zakonzervují karoserii. Na trhu je jich pěkná řádka, můžete si vybírat. Odborníci doporučují po zimě vytvořit na karoserii velmi pevnou vrstvu, kterou pak během roku budete doplňovat a opravovat slabšími druhy. Tvrdé profesionální vosky jsou jak se silikonem, tak i bez něj.

Nezapomeňte na interiér

  • Po zimě budete mít i v interiéru pořádný nános špíny. Především na koberečcích. Ty vyjměte, vyluxujte a klidně WAPkou ostříkejte. Pak koberečky polijte čističem na textilie. Patrně nejlepší jsou ty pěnové, které vytáhnou špínu na povrch. Pak znovu koberečky opláchněte a nechce pořádně vysušit.

 

čištění aut

Nezapomeňte očistit rámy dveří, prahy a panty dveří. Pokud je neočistíte a nenamažete, poznáte to hned další zimu.

Plasty v interiéru také potřebují svoje a na ně existuje celá řada čističů a leštidel. Není třeba ale kupovat litry chemikálií. Prodávají se totiž i předem navlhčené ubrousky, kterými všechny místa otřete a usychající politura na nich vytvoří jemný film. Tyto ubrousky se prodávají i po jednotlivých kusech, takže můžete mít jeden vždy v autě a pokud někde zašpiníte plasty nebo koženku, stačí jimi místo lehce přetřít a vše je zase jako nové.

 

Leave a Reply