Jak připravit auto na zimu

 

 

Budeme předpokládat, že jste řidiči amatéři (profesionál si tento článek stejně nemusí číst), nemáte moc naježděno a sníh máte raději pod lyžemi na svahu, než pod autem.

Jaké auto? Nejlépe čtyřkolku

Začneme jednoduše – co je na sněhu dobré mít za auto a jaké určitě ne. Ta nejlepší jsou vozy s pohonem všech kol. Čtyři pneumatiky zakouslé do měkkého podloží jsou víc než dvě. Vůz má nejen lepší trakci (přenos síly), ale také se lépe řídí, protože kola dělají lepší práci.

Naopak největším problémem na sněhu a ledu jsou velké vozy s motorem vpředu a pohonem zadních kol. Váha pak sedí na přední nápravě a zadní odlehčená prokluzuje. Na českých silnicích tak velmi často potkáme milionové BMW či Mercedes, jak se válí v zasněženém příkopu. Je to tím, že přední část funguje jako dělová koule, kterou tu zleva, tu zprava z velké dálky postrkují kola.

Velmi dobrou kombinací pro hory je stará česká klasika – motor vzadu a pohon zadních kol. Takže Škodovky 120L jsou dokonalým nástrojem na to, aby všechny ty luxusní vozy z příkopů vytahaly.

Jaké pneumatiky?

Především vozu nazujte zimní pneumatiky. Zákon to dnes přímo ukládá, takže pokud vyrazíte na sníh na letních gumách, nejenže brzy zaletíte do nejbližší škarpy, ale můžete být i pokutováni a kdyby se stala nehoda, pojišťovna s vámi pořádně zúčtuje.

 

Kdy musíme mít podle zákona nasazené pneumatiky
Řidiči by mezi 1. listopadem a 31. březnem podle doporučení rezortu neměli vyjíždět s letními pneumatikami na silnici v sedmi následujících situacích:1) venkovní teplota klesla pod + 4 °C,
2) sněží,
3) prší při nízkých teplotách,
4) mrholí,
5) na mostních konstrukcích je teplota 0 °C a může tu být námraza,
6) silnice je posypaná solí, který je od určité teploty neúčinná,
7) předpověď počasí je nepříznivá.

 

Co se stane, když nebudete mít přezuté pneumatiky?
Kolik řidiči zaplatí, pokud je policie chytí s nevhodnými pneumatikami, se může lišit případ od případu. V blokovém řízení může být řidiči udělena pokuta do 2000 korun, ve správním řízení sankce 1500 až 2500 korun, policista může ale věc vyřešit také pouze domluvou,

 

O tom, jaké zimní pneumatiky si nasadit rozhodujete sami, hlavně s pomocí své peněženky. Je ovšem pravda, že šetřit na zimních pneumatikách se nevyplácí. Levné „lisované tmy“ z Číny jsou, jak už to bývá u spousty jiných čínských výrobků, jen hodně chabou a spíš nebezpečnou hračkou.

 

Leave a Reply