Nissan Leaf

 Elektromobil Nissan Leaf vyhrál prestižní cenu. Porazil Alfu Romeo Giulietta, Opel Meriva i Dacii Duster.

Automobil s čistě elektrickým pohonem vyhrává anketu Evropské auto roku vůbec poprvé. Dříve se v anketě Car of the year prosadil i jiný alternativní pohon – v roce 2005 si titul odnesla Toyota Prius. Jinak ale vždy vítězily vozy s konvenčním pohonem spalovacím motorem.

 O každodenní použitelnosti elektromobilu se dá samozřejmě spakulovat, nicméně to se projevilo i na rozdílnosti hodnocení. Zatímco někteří porotci z řad automobilových novinářů dali Nissan Leaf na úplně poslední místo, jiní ho umístili na první.

Nissan Leaf získal od porotců celkem 257 bodů a porazil tak druhou Alfu Romeo Giulietta o pouhých devět bodů. Opel Meriva získal 244 bodů, tedy jen o 4 méně než Alfa Romeo. Následují vozy Ford C-Max (224 bodů), Citroën C3 a DS3 (175 bodů), Volvo S60 a V60 (145 bodů) a Dacia Duster (132 bodů).

 Nissan Leaf používá k pohonu elektromotor o výkonu 110 koní a točivém momentu 280 Nm, který umožňuje dojezd nějakých 100 – 160 km. Maximální rychlost je 150 km/h a jestli nechcete šetřit energií, dostane se na stovku už za 7 sekund.

 

Leave a Reply